Kominki.net - projektowanie i budowa kominków dla wymagających

Mapa strony

  Biała Podlaska +48 503-583-535     Gadu-gadu      info@kominki.net    

Kominki

MIEJSCE POD KOMINEK

Zastosowanie się do poniższych wytycznych daje gwarancję prawidłowego funkcjonowania kominka oraz osiągnięcia pełnych możliwości technicznych wkładu.

1. KOMIN
Komin powinien być usytuowany w bezpośredniej bliskości wkładu. Zwykle maksymalnie możliwe odsunięcie to ok 50 cm od osi wkładu. Powinien być atestowany do pieców na paliwo stałe i odporny na pożar sadzy 1000stC. Polecamy izolowane kominy ceramiczne np. Schiedel Rondo Plus ew. dwuścienne stalowe. Kominy z cegły zgodnie z prawem budowlanym powinny być zabezpieczone wkładką z rur kwaso i żaroodpornych.

2. ŚREDNICA KOMINA
Średnica komina powinna odpowiadać średnicy wylotu spalin z wkładu. Dopuszczalne jest pod pewnymi warunkami odstępstwo od wymaganej średnicy w górę lub w dół o jeden stopień w typoszeregu.

3. TRÓJNIK SPALIN
Wkład do komina należy podłączyć poprzez trójnik z odejściem skierowanym w dół pod kątem 45 stopni. Trójnik powinien być skręcony w stronę wylotu spalin z wkładu i znajdować się na odpowiedniej wysokości. Najczęściej ok. 190 cm od gotowej podłogi w salonie.

4. WYCZYSTKA DO WYBIERANIA SADZY
Projektując kominek należy pamiętać o zapewnieniu swobodnego dostępu do drzwiczek rewizyjnych w kominie umożliwiających wybieranie sadzy. Ze względu na brud najwygodniej jest umieścić ją z tyłu komina w garażu lub w pomieszczeniu gospodarczym ew. w piwnicy.

5. DOPŁYW POWIETRZA
Dopływ powietrza powinien być wykonany izolowaną rurą fi 150mm lub kanałem płaskim 220x90mm (bez "wąskich gardeł" po drodze) z wylotem umieszczonym w odpowiednim miejscu, określonym na podstawie projektu kominka. Czerpnię powietrza zaleca się umieścić na zachodniej ścianie budynku.

6. ŚCIANY PRZYLEGAJĄCE DO KOMINKA
Powinny być niepalne najlepiej murowane i otynkowane. W przypadku ścian nieognioodpornych należy dobudować w odstępie 4 cm dodatkową ścianę z cegieł. Przestrzeń pomiędzy ścianami należy wentylować.

7. POSADZKA POD KOMINKIEM
Wylewka betonowa na miękkim styropianie w miejscu ustawienia kominka powinna mieć grubość nie mniejszą niż 8 cm. Na obszarze zajmowanym przez obudowę kominka należy ułożyć płytki aby ułatwić w przyszłości utrzymanie czystości we wnętrzu obudowy kominka.

Jeżeli miejsce pod kominek nie jest zgodne z powyższymi wytycznymi to nie koniecznie musi to oznaczać, że popełniono błąd jednak na pewno należy to skonsultować z fachowcem.


Ankieta

RATY 0%

Czy skorzystał byś z możliwości zakupu kominka na raty?

TAK
NIE
NIE WIEM

Zapraszamy do współpracy architektów, dekoratorów wnętrz i instalatorów


| KATALOG KOMINKÓW | ZDJĘCIA KOMINKÓW | KOMINKI KLASYCZNE | KOMINKI NOWOCZESNE | WKŁADY KOMINKOWE |


Prawa autorskie zastrzeżone © Polcraft 1996 -